Search
John F. Kennedy Middle School
Welcome Guest!  Login   
   Staff E-Mail Addresses
STAFF E-MAIL ADDRESSES
To email a staff member, enter first initial and last name @enfieldschools.org                      (Mrs. Jane Teach = jteach@enfieldschools.org)
 
Principal:
Timothy M. Van Tasel
Secretary - Joan Targonski
Main Office Secretary - Carol Sorel
 
Assistant Principals:
White House - Sarah Collins
   TBA
 
Red House - Sandra Ingalls
   Secretary - Marilyn Thibodeau
 
Blue House - John Coleman
   Secretary - Deb Havourd
  
JFK Middle School Staff

Art
   Alexa Kulinski...................... 21R
   Christopher Scioscio ............ 21W
   Andrea Siana ....................... 21B
   Jennifer Young..................... 21R
 
Computer Technology
•  Guy Bourassa..................... TL-1
   Amanda Furey.................... TL-3
 
English
   William Barnes ..................... 26B
   Judith Behling....................... 29B
   Rachel Cepelak .................... 14W
•  Jeris Griffin.......................... 18B
   Barbara Hargraves................. 19B
   Lynette Keane ........................ 31
   Rachel Nalbandian................ 18R
   Jane Scordato.......................... 35
 
Family & Consumer Sciences
   Kyllie Freeman........................ 37
•  Janet Parks............................ 38
   MaryAnn Tangari .................. 36
 
Guidance
•  Karen Fitzpatrick ...... Guid. Off.
   Mary Harrington ........ Guid. Off.
   Kimberly Jackle.......... Guid. Off.
   Melanie Kulpeksa........ Guid. Off.
   Shannon Kudryk......... Guid. Off.
 
In-School Suspension Supervisor
   Rita Bourgoin.................... Hub-1
 
Mathematics
   Connell Clark........................ 25B
   Sherri-Lee Collen ............. Hub-2
   Robert Cressotti....................... 40
   Mark Dennis........................ 19W
   Shelley Dickinson................. 14B
• Kathleen Ellis.............. 16B/TL-3
   Molly (Fletcher) LaFlamme.. 27B
   Maria Ruotolo................... 16W-a    
   Steven Wasileski           13W
   Kerry Wiley.......................... 19R
 
Music
   Sarah Brown....................... MRM
   Jason Bouchard................... BRM
   Tracey Carne....................... BRM
   John Power.......................... AUD
   Richard Sullivan ................. CRM
   Robert Whinnem................ MRM
 
Physical Education
   Laurits Andersen ................ Gym
   Demaris Berkey................... Gym
   Robert Evans ...................... Gym
   Randi Jones......................... Gym
   Barbara Novak .................... Gym
   Shea Novak......................... Gym

Reading
   Debra Andrychowski............ 15B
   Lisa Burt .............................. 22B
   Judith Connick ..................... 23R
   Donna DeJordy .................... 11B
   Tracy Langevin................. Hub-3
   Kristen Lavelle.................. Hub-3
   Charlene Lauria.................... 22R
•  Adrienne Snow................ Varies
   Bonnalyn Stevens................. 15W
   Reading (Open)................. Hub-4
 

Science
   Elana Beebe.......................... 12R
   Dennis Curtin-McKenna....... 13B
   Leah Dunham....................... 17R
•  Carri Ewing......................... 16B
   David Guertin....................... 12W
   Dennis Martin....................... 17B
   Christine Munroe................. 17W
   Pamela Page.......................... 12B
 
Social   Studies
   William Delaney.................... 24B
   Dayna Gilbert..................... LG-1
•  Sharon Gorman................... 18B
   David Iacobucci.................... 16R
   LeeAnn Littlejohn ................ 23B
   Michael Nelson..................... 28B
   William Sullivan .................. 18W
   Brian Zawodniak..................... 34
 

Special Education
   Amy Bartok ........................ 11W
   JoAnne Cardell..................... 11R
   Marie Holmes....................... 11B
   Lynn Mgrdichian.................. 15R
   Patricia Millar ...................... 15B
   Donna Misaiko.................. 16W-a
   Colleen Nelson ................. 16W-b
   Tracy Pell............................. 15R
   Frederick Provencher ........... 10B
   Michelle Provencher ............ 15W
   Jeanne Rago......................... 11W
•  Sherry Rinaldi ................ Varies
 
Technology Education
   Joseph Bojarski....................... 33
   Module Downer ................. TL-2
   Staci Stamm............................ 32
 
World Languages
   Moira Dynia........................... 4R
   Pam Estes................................ 4R
   Rachel Fadziewicz .................  3R
   Kathryn Fawthrop .................  2R
 
Grade 6
   Devon Aloisa........................ 28W
   Scott Bacon.......................... 22W
   Leeann Cerpovicz................. 24R
   Heather Delap...................... 23W
   Mary Desrosier..................... 29W
   Toni Farrell-Gugliotti............ 27R
   Katie Fitzgerald..................... 29R
   Katie Hardy.......................... 26R
   Carrie Humber..................... 26W
   Stephen Jewell....................... 28R
   Gail Maloney........................ 14R
   Sarah Mayo.......................... 13R
   Carmen Nuccio.................... 24W
   Amy Platt............................. 27W
   Rebecca Sikorowicz.............. 25R
   Hannah Song....................... 25W

 

  • denotes Department Chair
 
 
The Town of Enfield, Connecticut

820 Enfield Street

Enfield, CT 06082

http://www.enfield-ct.gov
Site Powered by: SharpSchool © 2004 - 2014. School Web Hosting Service